Türkiye'nin 18 farklı spor branşında toplam 108 sporcu ile mücadele ettiği Olimpiyat Oyunları, Tokyo'da 23 Temmuz 2021 tarihinde, görkemli açılış töreni ile başladı.

İlk kez 2000 Sidney Olimpiaytları ile organizasyonlara dahil edilen ve bu yıla kadar kadın ve erkeklerde biresyel müsabakalar şeklinde gerçekleştirilen triatlon, 2020 Tokyo Olimpiyatları ile birlikte ek olarak karışık bayrak takım yarışları kategorisi ile de yer alıyor.

Bireysel müsabakaların yarışma parkuru oldukça zorlu görünüyor. Yüzme parkuru 1500m ve iki turdan oluşurken su ısısının yaklaşık 30 derece olması bekleniyor. Birinci değişim sonrası sekiz turluk bisiklet parkuru triatlon yarışlarında görmeye alıştığımız şekilde oldukça teknik fakat düz ve hızlı bir parkur. İkinci değişimden sonra sporcuları 10 kilometrelik Tokyo yazının nemli ve sıcak koşu etabı bekliyor olacak.

Oldukça çekişmeli geçmesi beklenen bireysel standart mesafe müsabakalarda dünya şampiyonlarından, sayısız dünya kupası zaferi bulunan sporculara, kısa süren 2021 sezonunda parlayan genç yıldızlara kadar oldukça formda 55 kadın, 55 erkek sporcu bulunuyor.

Karışık Bayrak takım yarışmalarında 19 ülke 4'ersporcu ile yer alacak. Takımların her bir sporcusu 300m yüzme, 6.8 km bisiklet ve 2km koşudan oluşan parkuru tamamlayacak ve sırayı bir sonraki takım arkadaşına devredecek. 4 sporcusu da ilk olarak parkuru tamamlayan ülke ilk takım karışık bayrak olimpiyat şampiyonu olacak.

8 Ağustos 2021 tarihinde son bulacak Tokyo Olimpiyatları'nın triatlon programı ise şu şekilde:

Erkekler / 26 Temmuz, 00.30 (TSİ)

Kadınlar / 27 Temmuz, 00.30 (TSİ)

Takım Karışık Bayrak / 31 Temmuz, 01.30 (TSİ)

Olimpiyatlarda triatlon gündemini daha yakından takip etmek için World Triatlon resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tokyo’da ülkemizi temsil edecek tüm sporcularımıza ve teknik ekibimize başarılar dileriz.