Triatlon branşında Avrupa’nın en yetkili, otorite kurumu olan Avrupa Triatlon Birliği’nin “triatlonun gelişimi” misyonuyla oluşturulan üç yeni kurulunda bundan böyle üç Türk üye görev yapacak.

Geçtiğimiz şubat ayında gerçekleştirilen Avrupa Triatlon Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda alınan karar doğrultusunda Avrupa’da triatlon branşının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hedefiyle “Medya ve Pazarlama Komisyonu”, “Hukuk ve Anayasa Komisyonu” ve “Yarışma Komisyonu” oluşturuldu.

Avrupa Triatlon Birliği tarafından gerçekleştirilen görevlendirmeler neticesinde Türkiye Triatlon Federasyonu Gelişimsel Projeler Koordinatörü Hüseyin Onur Aydemir, Yarışma Komisyonu’nda; Türkiye Triatlon Federasyonu Hukuk Kurulu Üyesi, spor hukuku konularında uzman, TFF Hukuk Müşavirliği avukatlarından Hazal Şahin ve Yaş Grubu Triatlet Saliha Yüksel Tama, Medya ve Pazarlama Komisyonu’nda dört yıl süreyle yer alacak.

“Tarihimizde bir ilk”

Türk triatlonunun son birkaç yılda büyük sıçrama yaptığına işaret eden Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, “Bu görevlendirmeleri, son yıllarda branşımız adına ülkemizde gerçekleşen ulusal ve uluslararası çaptaki adımların onaylanması ve taktir görmesi olarak değerlendiriyoruz. Öncelikle camiamızdan aldığımız olumlu geri bildirimler, bir kez de Avrupa Triatlon Birliği’nin zirvesinden teyit edilmiş oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Yalçınkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan böyle Türkiye, Avrupa triatlonunda da söz sahibi olacak. Bu tarihimizde bir ilk. Türkiye olarak, yetkinlikleri dolayısıyla aday gösterdiğimiz üç arkadaşımızın da kurullara seçilmesinden dolayı çok mutluyuz. Bizleri en iyi şekilde temsil edeceklerine yürekten inanıyorum. Triatlon ailemize hayırlı olsun.”

Hazal Şahin, Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde Medeni Usul Hukuku, Aile Hukuku, İdare Hukuku, Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru ve İş Hukuku konularında eğitim aldı. Sivil Havacılık Yönetimi Lisans ve Yüksek Lisans Mezunu Saliha Yüksel Tama, halen Boeing Satış Direktörlüğünü yürütürken, Hüseyin Onur Aydemir ayrıca Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi Proje Koordinatörlüğü görevini sürdürüyor.